Microsemi Corporation MSKD165-12
Part No.:
MSKD165-12
Package:
D2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSKD165-12.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 165A SD2
Package/Case:
D2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
9 mA @ 1200 V
Supplier Device Package:
SD2
1. How to order MSKD165-12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSKD165-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSKD165-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSKD165-12.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSKD165-12 pin diagram, MSKD165-12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSKD165-16 MSKD165-12
Part Number MSKD165-16 MSKD165-12
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case D2 D2
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 165A 165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 300 A 1.4 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 9 mA @ 1600 V 9 mA @ 1200 V