Microsemi Corporation MSKD200-18
Part No.:
MSKD200-18
Package:
D2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSKD200-18.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1800V 200A
Package/Case:
D2
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
9 mA @ 1800 V
Supplier Device Package:
1. How to order MSKD200-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSKD200-18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSKD200-18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSKD200-18.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSKD200-18 pin diagram, MSKD200-18 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSKD200-16 MSKD200-12 MSKD200-18
Part Number MSKD200-16 MSKD200-12 MSKD200-18
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case D2 D2 D2
Packaging Tube Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 1200 V 1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A 200A 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 300 A 1.3 V @ 300 A 1.3 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 9 mA @ 1600 V 9 mA @ 1200 V 9 mA @ 1800 V