Microsemi Corporation MSKD70-16
Part No.:
MSKD70-16
Package:
D1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSKD70-16.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 70A D1
Package/Case:
D1
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.48 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 1600 V
Supplier Device Package:
1. How to order MSKD70-16 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSKD70-16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSKD70-16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSKD70-16.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSKD70-16 pin diagram, MSKD70-16 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSKD70-16 MSKD70-12
Part Number MSKD70-16 MSKD70-12
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case D1 D1
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 70A 70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.48 V @ 200 A 1.48 V @ 200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 1600 V 5 mA @ 1200 V