GeneSiC Semiconductor MSRT200120AD
Part No.:
MSRT200120AD
Description:
DIODE MOD GP 1200V 200A 3TOWER
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MSRT200120AD on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRT200120AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRT200120AD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRT200120AD.
Image MSRT200120AD
Part Number MSRT200120AD
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C