GeneSiC Semiconductor MSRT250100A
Part No.:
MSRT250100A
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD GP 1000V 250A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
250A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 250 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MSRT250100A on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRT250100A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRT250100A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRT250100A.
Image MSRT250100A
Part Number MSRT250100A
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 250A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 250 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C