GeneSiC Semiconductor MSRTA200160D
Part No.:
MSRTA200160D
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSRTA200160D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1600V 200A
Package/Case:
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MSRTA200160D on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRTA200160D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRTA200160D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRTA200160D.
Image MSRTA200160D
Part Number MSRTA200160D
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C