GeneSiC Semiconductor MSRTA300120D
Part No.:
MSRTA300120D
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSRTA300120D.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1200V 300A
Package/Case:
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MSRTA300120D on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRTA300120D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRTA300120D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRTA300120D.
Image MSRTA300120D
Part Number MSRTA300120D
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C