GeneSiC Semiconductor MSRTA300160AD
Part No.:
MSRTA300160AD
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD GP 1600V 300A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MSRTA300160AD on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRTA300160AD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRTA300160AD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRTA300160AD.
Image MSRTA300160AD
Part Number MSRTA300160AD
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C