Microsemi Corporation MSTC110-08
Part No.:
MSTC110-08
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Description:
MOD THYRISTOR DOUBLER 110A SF1
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
110 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2250A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MSTC110-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSTC110-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSTC110-08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSTC110-08.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSTC110-08 pin diagram, MSTC110-08 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSTC110-16 MSTC110-08 MSTC110-12
Part Number MSTC110-16 MSTC110-08 MSTC110-12
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Structure Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 800 V 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 110 A 110 A 110 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V 3 V 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A @ 50Hz 2250A @ 50Hz 2250A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 250 mA 250 mA 250 mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ) -40°C ~ 130°C (TJ) -40°C ~ 130°C (TJ)