Microsemi Corporation MSTC160-16
Part No.:
MSTC160-16
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMSTC160-16.pdf
Description:
POWER MOD THYRISTOR/DIODE T2
Package/Case:
Module
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)
Mounting Type:
Screw Mount
1. How to order MSTC160-16 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSTC160-16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSTC160-16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSTC160-16.
7.How to contact us to get technical supports, such as MSTC160-16 pin diagram, MSTC160-16 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSTC160-16 MSTC160-08
Part Number MSTC160-16 MSTC160-08
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case Module T2
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Structure Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 800 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 160 A 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5400A @ 50Hz 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA 400 mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ) -40°C ~ 130°C (TJ)