Micro Commercial Co MT160CB16T2-BP
Part No.:
MT160CB16T2-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
SCRs - Modules
Package:
T2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMT160CB16T2-BP.pdf
Description:
MOD SCR/DIODE 160A 1600V T2
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
T2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MT160CB16T2-BP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MT160CB16T2-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MT160CB16T2-BP?
Image MT160CB16T2-BP
Part Number MT160CB16T2-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case T2
Packaging Bulk
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)