GeneSiC Semiconductor MUR2X120A10
Part No.:
MUR2X120A10
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMUR2X120A10.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1000V 120A SOT-227
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.35 V @ 120 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order MUR2X120A10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MUR2X120A10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MUR2X120A10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MUR2X120A10.
Image MUR2X120A10
Part Number MUR2X120A10
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.35 V @ 120 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C