GeneSiC Semiconductor MUR2X120A12
Part No.:
MUR2X120A12
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMUR2X120A12.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1200V 120A SOT-227
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Diode Configuration:
2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.35 V @ 120 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order MUR2X120A12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MUR2X120A12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MUR2X120A12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MUR2X120A12.
Image MUR2X120A12
Part Number MUR2X120A12
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.35 V @ 120 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C