GeneSiC Semiconductor MURF20020
Part No.:
MURF20020
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MODULE GP 200V 100A TO-244
Package/Case:
TO-244AB
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-244
1. How to order MURF20020 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURF20020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURF20020?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURF20020.
7.How to contact us to get technical supports, such as MURF20020 pin diagram, MURF20020 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MURF20020 MURF20020R
Part Number MURF20020 MURF20020R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-244AB TO-244AB
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 100 A 1.3 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns 75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 50 V 25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C