GeneSiC Semiconductor MURH10060R
Part No.:
MURH10060R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
D-67
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMURH10060R.pdf
Description:
DIODE GP REV 600V 100A D-67
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
D-67
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order MURH10060R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURH10060R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURH10060R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURH10060R.
7.How to contact us to get technical supports, such as MURH10060R pin diagram, MURH10060R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MURH10060R
Part Number MURH10060R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case D-67
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V