GeneSiC Semiconductor MURTA20040
Part No.:
MURTA20040
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMURTA20040.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 100A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MURTA20040 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURTA20040 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURTA20040?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURTA20040.
7.How to contact us to get technical supports, such as MURTA20040 pin diagram, MURTA20040 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MURTA20040 MURTA20040R
Part Number MURTA20040 MURTA20040R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 100 A 1.3 V @ 100 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 400 V 25 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C