GeneSiC Semiconductor MURTA20060
Part No.:
MURTA20060
Package:
Three Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMURTA20060.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 100A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MURTA20060 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURTA20060 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURTA20060?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURTA20060.
7.How to contact us to get technical supports, such as MURTA20060 pin diagram, MURTA20060 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MURTA20060 MURTA20060R
Part Number MURTA20060 MURTA20060R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 100 A 1.7 V @ 100 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V 25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C