GeneSiC Semiconductor MURTA50020
Part No.:
MURTA50020
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMURTA50020.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 200V 250A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 250 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MURTA50020 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURTA50020 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURTA50020?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURTA50020.
7.How to contact us to get technical supports, such as MURTA50020 pin diagram, MURTA50020 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MURTA50020 MURTA50020R
Part Number MURTA50020 MURTA50020R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 250A 250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 250 A 1.3 V @ 250 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 50 V 25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C