GeneSiC Semiconductor MURTA50060R
Part No.:
MURTA50060R
Package:
Three Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMURTA50060R.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 250A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 250 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MURTA50060R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MURTA50060R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MURTA50060R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MURTA50060R.
Image MURTA50060R
Part Number MURTA50060R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 250 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C