NXP USA Inc. N74F543DB,118
Part No.:
N74F543DB,118
Category:
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsN74F543DB,118.pdf
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SSOP
Series:
74F
Package/Case:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Logic Type:
Transceiver, Non-Inverting
Number of Elements:
1
Number of Bits per Element:
8
Input Type:
Output Type:
3-State
Current - Output High, Low:
3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package:
24-SSOP
1. How to order N74F543DB,118 on DeepFinds Electronics?
3. Are the N74F543DB,118 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of N74F543DB,118?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of N74F543DB,118.
Image N74F543DB,118 N74F543DB,112
Part Number N74F543DB,118 N74F543DB,112
Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc.
Series 74F 74F
Package/Case 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Logic Type Transceiver, Non-Inverting Transceiver, Non-Inverting
Number of Elements 1 1
Number of Bits per Element 8 8
Input Type - -
Output Type 3-State 3-State
Current - Output High, Low 3mA, 24mA; 15mA, 64mA 3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)