onsemi NBRS2H100T3G-VF01
Part No.:
NBRS2H100T3G-VF01
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNBRS2H100T3G-VF01.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
8 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order NBRS2H100T3G-VF01 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NBRS2H100T3G-VF01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NBRS2H100T3G-VF01?
Image NBRS2H100T3G NBRS2H100T3G-VF01
Part Number NBRS2H100T3G NBRS2H100T3G-VF01
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2A 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 2 A 790 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 100 V 8 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade Automotive Automotive
Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMB SMB
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C