onsemi NCP1076BBP100G
Part No.:
NCP1076BBP100G
Manufacturer:
onsemi
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNCP1076BBP100G.pdf
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Isolation:
Isolated
Internal Switch(s):
Yes
Voltage - Breakdown:
700V
Topology:
Flyback
Voltage - Start Up:
8.4 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
6.5V ~ 20V
Duty Cycle:
68%
Frequency - Switching:
100kHz
Power (Watts):
31 W
Fault Protection:
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
8-PDIP
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order NCP1076BBP100G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NCP1076BBP100G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1076BBP100G?
Image NCP1076BBP100G
Part Number NCP1076BBP100G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 700V
Topology Flyback
Voltage - Start Up 8.4 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.5V ~ 20V
Duty Cycle 68%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) 31 W
Fault Protection Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)