onsemi NCP1239JD65R2G
Part No.:
NCP1239JD65R2G
Manufacturer:
onsemi
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNCP1239JD65R2G.pdf
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Isolation:
Isolated
Internal Switch(s):
No
Voltage - Breakdown:
Topology:
Flyback
Voltage - Start Up:
12 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
8.8V ~ 35V
Duty Cycle:
80%
Frequency - Switching:
65kHz
Power (Watts):
Fault Protection:
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features:
EN, Soft Start
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
7-SOIC
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order NCP1239JD65R2G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NCP1239JD65R2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1239JD65R2G?
Image NCP1239JD65R2G
Part Number NCP1239JD65R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 12 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.8V ~ 35V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 65kHz
Power (Watts) -
Control Features EN, Soft Start
Operating Temperature 150°C (TJ)