onsemi NCP552SQ33T1G
Part No.:
NCP552SQ33T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNCP552SQ33T1G.pdf
Description:
80 MA CMOS LOW IQ NOCAP VOLTAGE
Manufacturer:
onsemi
Series:
NOCAP™
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 80mA
Current - Output:
180mA
Current - Quiescent (Iq):
6 µA
Current - Supply (Max):
6 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SC-82AB
1. How to order NCP552SQ33T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NCP552SQ33T1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP552SQ33T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP552SQ33T1G.
Image NCP552SQ33T1G
Part Number NCP552SQ33T1G
Manufacturer onsemi
Series NOCAP™
Package/Case SC-82A, SOT-343
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 80mA
Current - Output 180mA
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Current - Supply (Max) 6 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)