Nuvoton Technology Corporation NCT3703U-12 TR
Part No.:
NCT3703U-12 TR
Manufacturer:
Nuvoton Technology Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNCT3703U-12 TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Manufacturer:
Nuvoton Technology Corporation
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.8V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
120 µA
PSRR:
70dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Shutdown
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order NCT3703U-12 TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the NCT3703U-12 TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCT3703U-12 TR?
Image NCT3703U-A TR NCT3703U-12 TR NCT3703U-18 TR NCT3703U-25 TR NCT3703U-28 TR
Part Number NCT3703U-A TR NCT3703U-12 TR NCT3703U-18 TR NCT3703U-25 TR NCT3703U-28 TR
Series * - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration - Positive Positive Positive Positive
Output Type - Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators - 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) - 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) - 1.2V 1.8V 2.5V 2.8V
Voltage Dropout (Max) - 1.8V @ 300mA 1.2V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA
Current - Output - 300mA 300mA 300mA 300mA
Current - Supply (Max) - 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
PSRR - 70dB (100Hz) 70dB (100Hz) 70dB (100Hz) 70dB (100Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature - 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)