Infineon Technologies ND104N12KHPSA1
Part No.:
ND104N12KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsND104N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 104A PB20-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
BG-PB20-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 135°C
1. How to order ND104N12KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ND104N12KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ND104N12KHPSA1?
Image ND104N12KHPSA1
Part Number ND104N12KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 104A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package BG-PB20-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 135°C