Infineon Technologies ND104N18KHPSA1
Part No.:
ND104N18KHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsND104N18KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.8KV 104A PB20-1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io):
104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1800 V
Supplier Device Package:
BG-PB20-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 135°C
1. How to order ND104N18KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ND104N18KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ND104N18KHPSA1?
Image ND104N18KHPSA1
Part Number ND104N18KHPSA1
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1800 V
Current - Average Rectified (Io) 104A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1800 V
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package BG-PB20-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 135°C