Infineon Technologies ND171N12KHPSA1
Part No.:
ND171N12KHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsND171N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 171A PB34-1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1200 V
Supplier Device Package:
BG-PB34-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 135°C
1. How to order ND171N12KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ND171N12KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ND171N12KHPSA1?
Image ND171N12KHPSA1
Part Number ND171N12KHPSA1
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 171A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1200 V
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package BG-PB34-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 135°C