Infineon Technologies ND260N14KHPSA1
Part No.:
ND260N14KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsND260N14KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GP 1.4KV 260A PB50ND-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io):
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 mA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
BG-PB50ND-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 135°C
1. How to order ND260N14KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ND260N14KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ND260N14KHPSA1?
Image ND260N14KHPSA1
Part Number ND260N14KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V
Current - Average Rectified (Io) 260A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 mA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package BG-PB50ND-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 135°C