Infineon Technologies ND350N12KHPSA1
Part No.:
ND350N12KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsND350N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 350A PB50ND-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
350A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
BG-PB50ND-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 135°C
1. How to order ND350N12KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ND350N12KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ND350N12KHPSA1?
Image ND350N12KHPSA1
Part Number ND350N12KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 350A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package BG-PB50ND-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 135°C