onsemi NGB15N41CLT4
Part No.:
NGB15N41CLT4
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNGB15N41CLT4.pdf
Description:
IGBT 440V 15A 107W D2PAK
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
440 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 4V, 10A
Power - Max:
107 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
-/4µs
Test Condition:
300V, 6.5A, 1kOhm
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order NGB15N41CLT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NGB15N41CLT4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NGB15N41CLT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NGB15N41CLT4.
Image NGB15N41CLT4G NGB15N41CLT4
Part Number NGB15N41CLT4G NGB15N41CLT4
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 440 V 440 V
Current - Collector (Ic) (Max) 15 A 15 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A 50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 4.5V, 10A 2.2V @ 4V, 10A
Power - Max 107 W 107 W
Switching Energy - -
Input Type Logic Logic
Gate Charge - -
Td (on/off) @ 25°C -/4µs -/4µs
Test Condition 300V, 6.5A, 1kOhm 300V, 6.5A, 1kOhm
Operating Temperature - -55°C ~ 175°C (TJ)