onsemi NGTB20N60L2TF1G
Part No.:
NGTB20N60L2TF1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3PFM, SC-93-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNGTB20N60L2TF1G.pdf
Description:
IGBT 600V 20A TO3PF
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3PFM, SC-93-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.65V @ 15V, 20A
Power - Max:
64 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
84 nC
Td (on/off) @ 25°C:
60ns/193ns
Test Condition:
300V, 20A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
70 ns
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3PF-3
1. How to order NGTB20N60L2TF1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NGTB20N60L2TF1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NGTB20N60L2TF1G?
Image NGTB20N60L2TF1G
Part Number NGTB20N60L2TF1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-3PFM, SC-93-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.65V @ 15V, 20A
Power - Max 64 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 84 nC
Td (on/off) @ 25°C 60ns/193ns
Test Condition 300V, 20A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 70 ns
Operating Temperature 175°C (TJ)