onsemi NGTB30N120FL2WG
Part No.:
NGTB30N120FL2WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNGTB30N120FL2WG.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 1200V 60A TO247
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 30A
Power - Max:
452 W
Switching Energy:
2.6mJ (on), 700µJ (off)
Gate Charge:
220 nC
Td (on/off) @ 25°C:
98ns/210ns
Test Condition:
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
240 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order NGTB30N120FL2WG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NGTB30N120FL2WG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NGTB30N120FL2WG?
Image NGTB30N120FL2WG
Part Number NGTB30N120FL2WG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
Power - Max 452 W
Switching Energy 2.6mJ (on), 700µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 220 nC
Td (on/off) @ 25°C 98ns/210ns
Test Condition 600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 240 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)