onsemi NGTB35N65FL2WG
Part No.:
NGTB35N65FL2WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNGTB35N65FL2WG.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 70A TO247-3
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
840µJ (on), 280µJ (off)
Gate Charge:
125 nC
Td (on/off) @ 25°C:
72ns/132ns
Test Condition:
400V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
68 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order NGTB35N65FL2WG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NGTB35N65FL2WG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NGTB35N65FL2WG?
Image NGTB35N65FL2WG
Part Number NGTB35N65FL2WG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 35A
Power - Max 300 W
Switching Energy 840µJ (on), 280µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 125 nC
Td (on/off) @ 25°C 72ns/132ns
Test Condition 400V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 68 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)