onsemi NGTB40N120FL3WG
Part No.:
NGTB40N120FL3WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNGTB40N120FL3WG.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 1200V 160A TO247
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
454 W
Switching Energy:
1.6mJ (on), 1.1mJ (off)
Gate Charge:
212 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/145ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
136 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order NGTB40N120FL3WG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NGTB40N120FL3WG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NGTB40N120FL3WG?
Image NGTB40N120FL3WG
Part Number NGTB40N120FL3WG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 40A
Power - Max 454 W
Switching Energy 1.6mJ (on), 1.1mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 212 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/145ns
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 136 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)