onsemi NHPJ08S600G
Part No.:
NHPJ08S600G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNHPJ08S600G.pdf
Description:
DIODE GP 600V 8A TO220-2FP
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.2 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order NHPJ08S600G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NHPJ08S600G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NHPJ08S600G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NHPJ08S600G.
Image NHPJ08S600G
Part Number NHPJ08S600G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.2 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2 Full Pack
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C