onsemi NRTS6100TFSTWG
Part No.:
NRTS6100TFSTWG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRTS6100TFSTWG.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A 8WDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
782pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order NRTS6100TFSTWG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRTS6100TFSTWG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRTS6100TFSTWG?
Image NRTS6100TFSTWG
Part Number NRTS6100TFSTWG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 6 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F 782pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C