onsemi NRVB8H100MFST1G
Part No.:
NRVB8H100MFST1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVB8H100MFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order NRVB8H100MFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVB8H100MFST1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVB8H100MFST1G?
Image NRVB8H100MFST1G
Part Number NRVB8H100MFST1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C