onsemi NRVBS3100T3G
Part No.:
NRVBS3100T3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVBS3100T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order NRVBS3100T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVBS3100T3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVBS3100T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NRVBS3100T3G.
Image NRVBS3100T3G
Part Number NRVBS3100T3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-214AB, SMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMC
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C