onsemi NRVBS3201T3G
Part No.:
NRVBS3201T3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVBS3201T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMC
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Supplier Device Package:
SMC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order NRVBS3201T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVBS3201T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVBS3201T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NRVBS3201T3G.
Image NRVBS3201T3G
Part Number NRVBS3201T3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-214AB, SMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMC
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C