onsemi NRVTS10100EMFST1G
Part No.:
NRVTS10100EMFST1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVTS10100EMFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order NRVTS10100EMFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVTS10100EMFST1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVTS10100EMFST1G?
Image NRVTS10100EMFST1G
Part Number NRVTS10100EMFST1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C