onsemi NRVTS8100MFST1G
Part No.:
NRVTS8100MFST1G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVTS8100MFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
730 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order NRVTS8100MFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVTS8100MFST1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVTS8100MFST1G?
Image NRVTS8100MFST1G
Part Number NRVTS8100MFST1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C