onsemi NRVTS8120EMFST1G
Part No.:
NRVTS8120EMFST1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVTS8120EMFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 8A 5DFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order NRVTS8120EMFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVTS8120EMFST1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVTS8120EMFST1G?
Image NRVTS8120EMFST1G
Part Number NRVTS8120EMFST1G
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C