onsemi NRVTSA4100T3G-GA01
Part No.:
NRVTSA4100T3G-GA01
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVTSA4100T3G-GA01.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 4A SMA
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
660 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
54.7pF @ 100V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order NRVTSA4100T3G-GA01 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVTSA4100T3G-GA01 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVTSA4100T3G-GA01?
Image NRVTSA4100T3G NRVTSA4100T3G-GA01
Part Number NRVTSA4100T3G NRVTSA4100T3G-GA01
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 4A 4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 660 mV @ 4 A 660 mV @ 4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F 54.7pF @ 100V, 1MHz 54.7pF @ 100V, 1MHz
Grade Automotive Automotive
Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMA SMA
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C