onsemi NSS12100XV6T1G
Part No.:
NSS12100XV6T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNSS12100XV6T1G.pdf
Description:
TRANS PNP 12V 1A SOT-563
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
12 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
440mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
100 @ 500mA, 2V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-563
1. How to order NSS12100XV6T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NSS12100XV6T1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSS12100XV6T1G?
Image NSS12100XV6T1G
Part Number NSS12100XV6T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-563, SOT-666
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 440mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 500mA, 2V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)