onsemi NSS60101DMTTBG
Part No.:
NSS60101DMTTBG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Bipolar Transistor Arrays
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNSS60101DMTTBG.pdf
Description:
TRANS 2NPN 60V 1A 6-WDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max):
1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
180mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 500mA, 2V
Power - Max:
2.27W
Frequency - Transition:
180MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WDFN (2x2)
1. How to order NSS60101DMTTBG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NSS60101DMTTBG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSS60101DMTTBG?
Image NSS60101DMTTBG
Part Number NSS60101DMTTBG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type 2 NPN (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 180mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 500mA, 2V
Power - Max 2.27W
Frequency - Transition 180MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)