onsemi NSS60200LT1G
Part No.:
NSS60200LT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNSS60200LT1G.pdf
Description:
TRANS PNP 60V 2A SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
220mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
150 @ 500mA, 2V
Power - Max:
460 mW
Frequency - Transition:
100MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order NSS60200LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NSS60200LT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSS60200LT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NSS60200LT1G.
Image NSS60200LT1G
Part Number NSS60200LT1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 220mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 150 @ 500mA, 2V
Power - Max 460 mW
Frequency - Transition 100MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)