onsemi NSTB1002DXV5T1G
Part No.:
NSTB1002DXV5T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Package:
SOT-553
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNSTB1002DXV5T1G.pdf
Description:
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP SOT553
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-553
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 200mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 40V
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 5mA, 10V / 100 @ 1mA, 10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 300µA, 10mA / 400mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Frequency - Transition:
250MHz
Power - Max:
500mW
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order NSTB1002DXV5T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NSTB1002DXV5T1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSTB1002DXV5T1G?
Image NSTB1002DXV5T1G
Part Number NSTB1002DXV5T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-553
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 200mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 40V
Resistor - Base (R1) 47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 80 @ 5mA, 10V / 100 @ 1mA, 10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 300µA, 10mA / 400mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max) 500nA
Frequency - Transition 250MHz
Power - Max 500mW