onsemi NTC020N120SC1
Part No.:
NTC020N120SC1
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Die
Description:
SIC MOS WAFER SALES 20MOHM 1200V
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
103A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
28mOhm @ 60A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
203 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2890 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
535W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order NTC020N120SC1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTC020N120SC1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTC020N120SC1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NTC020N120SC1.
Image NTC020N120SC1
Part Number NTC020N120SC1
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case Die
Packaging Tray
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 103A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 60A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 203 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2890 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 535W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)