onsemi NTMT061N60S5H
Part No.:
NTMT061N60S5H
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNTMT061N60S5H.pdf
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
61mOhm @ 20.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.3V @ 4.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
73.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4176 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-PQFN (8x8)
1. How to order NTMT061N60S5H on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTMT061N60S5H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTMT061N60S5H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NTMT061N60S5H.
Image NTMT061N60S5H
Part Number NTMT061N60S5H
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 61mOhm @ 20.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 4.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 73.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4176 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)